Blog > Komentarze do wpisu

AKIM i WikiLeaks: Ewolucja amerykańsko-algierskiej współpracy antyterrorystycznej

Ujawnione przez WikiLeaks na początku grudnia 2010 r. depesze rzucają światło na ewolucję antyterrorystycznego zaangażowania Algierii w zwalczanie Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie (AKIM) oraz wzrost znaczenia współpracy w tym względzie ze Stanami Zjednoczonymi.

Pierwsza depesza datowana na 20 grudnia 2007 r. powstała tuż po symultanicznych zamachach terrorystycznych AKIM w Algierze (z 11 grudnia 2007 r., w których zaatakowano siedzibę ONZ i sądu najwyższego). Amerykańscy dyplomaci w Algierii wskazali w niej na wysokie zdolności adaptacji taktyki AKIM do aktualnych warunków i potrzeb (związanych w szczególności z chęcią osłabienia legitymacji rządzącego establishmentu, w tym prezydenta Boutefliki). Porównano ją, całkiem słusznie, do taktyki AKI (aktualnie Islamskiego Państwa Irackiego), obawiając się, również  trafnie, wzrostu znaczenia takich działań, jak porwania dla okupu czy zwiększenia ilości zamachów samobójczych (w tym także z udziałem kobiet). Amerykanie zwrócili uwagę na brak zdecydowania władz algierskich odnośnie wyboru taktyki walki z zagrożeniem dżihadystycznym oraz na brak długofalowej strategii w tym względzie. Zamachy z 11 grudnia umiejscowiono w chronologicznym łańcuchu podobnych działań Salafickiej Grupy Modlitwy i Walki (poprzedniczki AKIM) oraz Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie. Wśród najważniejszych z nich wymienić można:

- zasadzkę na patrol armii algierskiej w górach na wschód od Algieru latem 2006 r.,

- dwa zamachy bombowe na posterunki policji w okolicach Algieru w październiku 2006 r.,

- pierwszy atak na obcokrajowców - w grudniu 2006 r. zdetonowano improwizowany ładunek wybuchowy (IED) pod przejeżdżających autobusem należącym do amerykańsko-algierskiej firmy, zginęły wówczas dwie osoby,

- w marcu 2007 r. zatakowano, używając IED, kolejny autobus, tym razem należący do firmy rosyjskiej,

- zaatakowanie w kwietniu 2007 r. z użyciem VBIED (ładunków wybuchowych umieszczonych na pojazdach mechanicznych) biur premiera i posterunku policji na przedmieściach Algieru,

- atak na bazę armii algierskiej w Lakhdarii w lipcu 2007 r.

Amerykanie obawiali się wówczas nie tylko kolejnych zamachów terrorystycznych wzorowanych na taktyce AKI, ale także zwiększenia skuteczności i zakresu akcji rekrutacyjnych AKIM. Zwrócono np. uwagę na wielką popularność działań propagandowych prowadzonych przez AKIM w internecie. Wskazano np. że odezwa Ajmana al-Zawahiriego uzyskała w krótkim czasie wielką popularność (w postaci 35 tys. wejść na stronę).

Amerykański ambasador podkreślił, że wysyłki antyterrorystyczne władz algierskich były wówczas wysoce nieskuteczne. Nie wykryto w porę siatek terrorystycznych dżihadystów i nie zapobieżono wskazanym wyżej zamachom. Ataki AKIM nie zagroziły w żaden sposób stabilności rządzącego reżimu, ale wykazały jednoznacznie jego słabość.

Począwszy od lutego 2008 r. współpraca algiersko-amerykańska, zwłaszcza na płaszczyźnie wojskowej, dotycząca zwalczania AKIM zaczęła przynosić owoce. Niejednoznacznie wskazano na nie w drugiej i trzeciej z ujawnionych depesz, datowanych odpowiedno na 30 grudnia 2009 r. i na 12 stycznia 2010 r. Strona amerykańska została w szczególności poproszona o przeprowadzenie lotów rozpoznawczych nad Algierią, Mauretanią i Mali (a więc wszędzie tam, gdzie swoje bazy posiadała AKIM). Amerykanie zobowiązali się ponadto do uruchomienia programu szkoleń dla algierskich służb antyterrorystycznych. Algierczycy domagali się także szerszego dzielenia się przez USA informacjami wywiadowczymi (warto przypomnieć wykrycie we wrześniu 2008 r. przez służby algierskie spisku na życie amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice) oraz użyczenia specjalistycznego sprzętu (niezbędnego np. do wykrywania materiałów wybuchowych). Stronie algierskiej nie spodobała się jednakże decyzja związana z nałożeniem na obywateli algierskich obowiązku poddania się dodatkowej kontroli na amerykańskich lotniskach. Tym niemniej Algieria stała się na przestrzeni trzech ostatnich lat jednym z najważniejszych partnerów USA w regionie w zakresie zwlaczania zagrożenia ze strony AKIM.

sobota, 25 grudnia 2010, dzihadyzm

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: