Blog > Komentarze do wpisu

Przegląd zawartości najnowszego wydania "Inspire" - periodyku Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim

Czwarty numer dżihadystycznego czasopisma Inspire zdaje się podtrzymywać poziom edytorski i merytoryczny poprzednich numerów. Spoglądając na spis treści zauważyć można kontynuację kilku bloków tematycznych.

Inspire 4 spis treści

Analizując zawartość bieżącego numeru wyróżnić można trzy zasadnicze części: tematem przewodnim jest wpsomniana już przeze mnie we wcześniejszym wpisie fatwa Anwara al-Awlakiego. Oprócz tego zwrócono uwagę na sprawy bieżące (do nich należy reportaż z zamachu w Szwecji, relacja z kampanii AKPA w jemeńskim Abjanie oraz przywołanie opinii czytelników czasopisma świadczących o znaczącej popularności periodyku wśród islamistów na całym świecie). Podtrzymano także zwyczaj publikowania materiałów o charakterze ideologiczno-poradnikowym. Przykładem takiego podejścia jest przedruk fatw i publikacji wpływowych ideologów dżihadystycznych (bin Ladena czy al-Suriego). Szczególnie interesujące wydają się rozważania tego drugiego autora. Zajął się on bowiem, w kontekście  przedstawienia założeń wojskowej strategii dżihadystów, omówieniem "teorii otwartych frontów". Jej założenia wyjaśnił na przykładzie walk w Afganistanie, Czeczenii i Bośni.

Artykuł al-Suriego w Inspire4

Zapowiedziano także, iż w kolejnym numerze ukaże się artykuł al-Suriego omawiający problematykę tzw. indywidualnego dżihadu.

Część poradnikowa zawiera m.in. wskazówki dotyczące podpalania budynków, ćwiczeń z karabinkiem AK oraz sposobów wsparcia aktywności dżihadystów w ramach tzw. e-dżihadu.

poniedziałek, 17 stycznia 2011, dzihadyzm

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: