Blog > Komentarze do wpisu

Streszczenie ostatniego wystąpienia Osamy bin Ladena

18 maja 2011 r. ukazało się ostatnie, już pośmiertne, wystąpienie Osamy bin Ladena. Aktualność przywoływanej problematyki implikuje tezę, iż powstało ono krótko przed jego śmiercią (najprawdopodobniej pod koniec kwietnia 2011 r.).

Adresatem jego ostatniego wystąpienia jest cała islamska umma. Pretekstem była dla bin Ladena sytuacja w państwach Maghrebu związana z powodzeniem zrywów rewolucyjnych w Tunezji i Egipcie. Obalenie autorytarnych reżimów oznacza dla muzułmanów możliwość życia w wolnym, sprawiedliwym świecie. Sukces w tej walce był możliwy dzięki poświęceniu i odwadze młodych muzułmanów. Szczególnie duży wkład (którego emanacją były manifestacji na kairskim Placu Wyzwolenia) wniosła w to zwycięstwo młodzież egipska.

Osama bin Laden wezwał tych wszystkich muzułmanów, którzy aktualnie uczestniczą w manifestacjach lub biorą udział w walkach z tyrańskimi reżimami, aby pod żadnym pozorem nie poddawać się zniechęceniu i iść na kompromis. Układanie się z autokratami oznacza w istocie wyrzeczenie się tych celów, o które trwa walka.

Islamska umma stoi aktualnie u progu historycznych zmian. Zmian, które oznaczają w istocie zrzucenie jarzma zniewolenia i zachodniej dominacji. Grzechem byłoby taką szansę zaprzepaścić, tak jak stało się to kilka dekad wcześniej.

środa, 01 czerwca 2011, dzihadyzm

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: