Blog > Komentarze do wpisu

Czy rzeczywiście zgładzono Anwara al-Awlakiego?

W mediach ukazały się doniesienia wskazujące, iż na terytorium Jemenu zgładzono Anwara al-Awlakiego, jednego z najbardziej znanych ideologów ruchu dżihadystycznego. Informacja ta pochodzi od przedstawicieli jemeńskiego ministerstwa obrony. Nie ujawniono okoliczności śmierci al-Awlakiego, wskazując jedynie, że zginął wraz ze swoimi towarzyszami. Oznaczać to może akcję antyterrorystyczną podjętą przez Amerykanów we współpracy z Jemeńczykami (lub bez niej) bądź autonomiczne działania jemeńskiej armii. Nie przedstawiono też twardych dowodów potwierdzających powyższe okoliczności. Do czasu ich ujawnienia powyższe zdarzenie uznać można jedynie za prawdopodobne.

Anwar al-Awlaki

Amerykanie nieoficjalnie potwierdzili śmierć al-Awlakiego. Przyznali się tym samym do udziału w zamachu na jego życie. Wedle niepotwierdzonych doniesień amerykański UAV ostrzelał pojazd, którym poruszał się Anwar al-Awlaki. Wraz z nim zginęły przynajmniej dwie inne osoby. Amerykańskie dane wywiadowcze nie pozostawiają w sprawie śmierci dżihadysty większych wątpliwości.

W dniu 30 września w godzinach popołudniowych jednej z chińskich agencji informacyjnych udało się zdobyć oświadczenie brata Anwara - Ahmeda, który stwierdził, że dżihadysta żyje i wcale nie był celem amerykańskiego ataku. Władze jemeńskie będą musiały zatem przeprowadzić szczegółową inspekcję miejsca zdarzenia i zbadać choćby ślady DNA, aby zgon Anwara ostatecznie potwierdzic.

piątek, 30 września 2011, dzihadyzm

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: