Blog > Komentarze do wpisu

W Pakistanie aresztowano Jounisa al-Mauritaniego, jednego z członków Generalnego Dowództwa Al-Kaidy

W miejscowości Quetta w Pakistanie aresztowano w dniu 5 września 2011 r. trzech członków struktur zarządzających ruchem dżihadystycznym. Jednym z zatrzymanych jest Jounis al-Mauritani.

Younis al-Mauritani

Pozostali dwaj aresztowani to: Abdul Chafar al-Szami (Bachar Chama) i Messara al-Szami (Mudżahid Amino).

Al-Mauritani był bliskim współpracownikiem bin Ladena. Jego głównym zadaniem było opracowanie taktyki i wybór celów ponownych ataków w Stanach Zjednoczonych i Europie. Miały to być cele symboliczne o dużej wadze polityczno-ekonomicznej. Miały to być najprawdopodobniej rurociągi, porty (i być może tankowce z ropą), elektrownie oraz siedziby instytucji finansowych (banki, giełdy itp.).

Choć zatrzymania dokonali Pakistańczycy to było ono możliwe tylko dzięki bliskiej współpracy z Amerykanami. Zdaniem tych ostatnich w Beludżystanie ukrywa się jeszcze kilku wysokich rangą członków struktur zarządzających ruchem dżihadystycznym oraz wielu wysokich rangą przywódców talibów. Amerykanie twierdzą nawet, ze istnieje nieformalny organ konsultacyjny - szura z Quetty, w ramach którego współpracują ze sobą dżihadyści i talibowie.

 

MATERIAŁ WIDEO:

CNN - http://edition.cnn.com/2011/WORLD/asiapcf/09/05/pakistan.al.qaeda.arrest/index.html?eref

wtorek, 06 września 2011, dzihadyzm

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: