Blog > Komentarze do wpisu

Ajman al-Zawahiri wezwał Algierczyków do zrywu rewolucyjnego

W dniu 12 października 2011 r. ukazało się nowe wystąpienie Ajmana al-Zawahiriego. Trwający około 13 minut monolog przywódcy ruchu dżihadystycznego zawiera szereg istotnych tez odnoszących się do aktualnych i antycypowanych wydarzeń na obszarze Maghrebu.

As-Sahab Media :: And American Suffers One Defeat after Another by the Mujahid Sheikh, Dr. Ayman Al-Zawahiri

W pierwszej kolejności wezwał on Libijczyków do zerwania z wpływami zachodnimi i wprowadzenia szariatu. Jego zdaniem NATO działa na rzecz "zachodniego gangu", którego głównym celem stało się przekonanie Libijczyków do zerwania z islamskimi korzeniami. Państwa zachodnie zwodzą muzułmanów w Libii i chcą zawłaszczyć do własnych celów ich poświęcenie i ofiarę.

Al-Zawahiri wezwał ponadto Algierczyków do zrywu rewolucyjnego i obalenia prozachodniego tyrana (prezydenta Abdelaziza Bouteflikę). Przykładem dla nich powinny być rewolucje w Libii oraz Tunezji.

Charakter przesłania i zawarte w nim tezy stwarzają przekonanie, że dżihadyści chcą stać się inicjatorami przemian, a nie tylko ich biernymi obserwatorami. Trudno orzec jak silne poparcie uzyskają postulaty al-Zawahiriego w Algierii. W żadnym z państw objętych wydarzeniami związanymi z tzw. Arabską Wiosną wpływy te nie były zauważalne. Antycypować należy zatem niewielki odzew ze strony najbardziej radykalnych środowisk islamskich.

środa, 12 października 2011, dzihadyzm

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: