sobota, 30 lipca 2011

Kenijska gazeta The Star opublikowała w dniu 29 lipca 2011 r. najważniejsze tezy raportu sporządzonego przez specjalną grupę obserwatorów ONZ monitorującą sytuację w Somalii i Erytrei.

The Star, Narobi, Kenya

Ich treść wydaje się niezmiernie interesująca w kontekście dyskusji nad umiędzynarodowieniem Al-Szabab - somalijskiej organizacji terrorystycznej, której pełna nazwa w języku polskim brzmi: Ruch Młodych Mudżahedinów.

Kenijczycy, wedle raportu, stanowią w niej drugą po somalijskiej, najlepiej zorganizowaną grupę etniczną. Ujawniono, że za rekrutację młodych Kenijczyków do organizacji Al-Szabab odpowiada Centrum Młodzieży Muzułmańskiej (CMM).

CMM powstała w grudniu 2008 r. w miejscowości Majengo (południowo-zachodnia część Kenii). Jej statutowym celem jest co prawda dbanie o rozwój duchowy młodzieży kenijskiej. W praktyce dba ona jednak o rekrutację i transport Kenijczyków chcących przyłączyć się do somalijskich mudżahedinów. Jej szef Ahmad Iman Ali przeprowadził się do Somalii w 2009 r. Dzięki niemu w Kenii powstała sieć sympatyków Al-Szabab. Obejmuje ona swym zasięgiem m.in. Eldoret, Garissę i Mombasę. W raporcie wspomniano, iż Ali dysponuje w Somalii grupą około 500 bojowników pochodzących w przeważającej części z Majengo. Ich walka z wrogami islamu finansowana jest przede wszystkim ze źródeł prywatnych.

Jednym z ważnych elementów aktywności CMM jest działalność propagandowa. Służy temu publikacja cotygodniowego biuletynu noszącego tytuł Al-Misbah (chodzi w uproszczeniu o islamską nazwę "różańca"), w którym publikowane są materiały gloryfikujące organizację Al-Szabab. Wśród innych ciekawych inicjatyw CMM wymienić można tajne szkolenie wojskowe dzieci kenijskich w meczecie w Kawangware w Nairobi w 2009 r.

Dzięki staraniom Ahmada Imana Aliego w 2011 r. przekazano grupie Al-Szabab znaczące ilości środków finansowych przeznaczonych wcześniej na budowę meczetów w Kenii.

środa, 27 lipca 2011

Agencja UPI poinformowała w dniu 27 lipca 2011 r., opierając się na tajnym raporcie amerykańskich służb wywiadowczych, iż Al-Kaida jest bliska całkowitego rozbicia.

UPI

Cytowani nieoficjalnie przez UPI amerykańscy politycy mający dostęp do powyższego raportu oraz do protokołów przesułchań pracowników CIA i NCC (National Counterterrorism Center) podkreślają, iż chodzi w tym przypadku jedynie o tzw. Generalne Dowództwo Al-Kaidy. Sieci komórek terrorystycznych oraz niezależne organizacje terrorystyczne, zarządzane autonomicznie, a należące jedynie do tzw. ruchu dżihadystycznego nie ograniczyły w zauważalny sposób swej aktywności.

Wydaje się jednak, że są to zbyt optymistyczne konstatacja. Przyznają to zresztą sami Amerykanie twierdząc, że mimo ostatnich sukcesów nie zdołali całkowicie rozbić struktur przywódczych. Al-Kaida (a precyzyjnie Generalne Dowództwo Bazy Dżihadu) ciągle utrzymuje zdolność wpływania na bieżące wydarzenia i ewolucję ruchu dżihadystycznego.

wtorek, 19 lipca 2011

19 lipca 2011 r. ukazał się szósty numer magazynu "Inspire" wydawanego przez Al-Kaidę na Półwyspie Arabskim.

Inspire, nr 6

 

Tematem przewodnim numeru jest męczeńska śmierć Osamy bin Ladena. Łamy tego numeru czasopisma poświęcono też innym mniej znanym męczennikom: al-Harithiemu, al-Wa'iliemu, al-Ma'ribiemu, Ali Salehowi, Abu Hatimowi i Abu Haszimowi.

W bieżącym numerze opublikowano także artykuły autorstwa szejka Atijatullaha na temat idei takfir, szejka Abu Jahji al-Libiego poświęconego idei dżihadu, szejka al-Awlakiego na temat przystąpienia do ruchu dżihadystycznego oraz Abu Musaba al-Suriego piszącego na temat istoty tzw. indywidualnego dżihadu.

piątek, 15 lipca 2011

W "The Wall Street Journal" ukazał się dziś artykuł autorstwa Sobhian Gorman, w którym ujaniono rzekomy spisek bin Ladena związany z przygotowywaniem zamachu terrorystycznego w rocznicę tych z 11 września 2001 r.(lub też w inny synboliczny dla Amerykanów dzień - np. 4 lipca).

The Wall Street Journal

Informacje związane z powyższymi planami miał przejąć oddział sił specjalnych, który przeprowadził atak na kryjówkę bin Ladena w dniu 2 maja 2011 r.

Zgodnie z ujawnionymi informacjami bin Laden konsultować się miał z Attijahem Ab al-Rahmanem, odpowiedzialnym w strukturze Al-Kaidy na przygotowywanie akcji ofensywnych. Konsultacje i spory pomiędzy tymi dwoma osobami dotyczyć miały składu grupy odpowiedzialnej za przeprowadzenie zamachu. Bin Laden odrzucił podobno część nazwisk zaproponowanych mu przez al-Rahmana. Dyskusja pomiędzy tymi dwoma osobami odbywała się za pośrednictwem innych osób i dysków typu flash zawierających zakodowane pliki.

Plany uderzenia nie były sprecyzowane, potencjalny spisek znajdował się więc we wczesnej fazie konceptualizacyjnej. Rekrutacji poddane miały być osoby, które posiadałyby paszporty i wizy umożliwiające im bezproblemowe dostanie się na terytorium USA. Wśród potencjalnych celów ataku znalazły się m.in. pociągi pasażerskie.

Nie udało się zdobyć jak dotąd jakichkolwiek dodatkowych dowodów wskazujących na przejście od fazy opracowania koncepcji do działań operacyjnych.

sobota, 02 lipca 2011

Biały Dom opublikował w dniu 29 czerwca 2011 r. nową Narodową Strategię Walki z Terroryzmem.

National Strategy for Counterterrorism - 2011

Wedle oświadczenia Johna O. Brennana - asystenta prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego i walki z terroryzmem - strategia ta jest jedynie potwierdzeniem podejścia, które w praktyce Amerykanie stosują od dwóch i pół roku. Głównym wrogiem USA wedle wskazań strategii jest Al-Kaida. Wrogami drugiej kategorii są państwa wspierające terroryzm (Iran i Syria). Jednym z najważniejszych zaś obszarów, na których skupia swą uwagę rząd amerykański jest terytorium Stanów Zjednoczonych. W tym ostatnim przypadku jest mowa o tzw. domorosłych terrorystach, inspirowanych przez ideologię dżihadystyczną.

Za najważniejsze cele działań antyterrorystycznych uznano:

- zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego USA, w tym ograniczenie ryzyka ataków terrorystycznych,

- likwidację przywódców Al-Kaidy,

- ograniczenie możliwości efektywnego kierowania aktywnością terrorystyczną Al-Kaidy,

- walkę z reżimami zapewniającymi bezpieczne schronienie dżihadystom,

- konfrontację z Al-Kaidą na płaszczyźnie ideologiczno-propagandowej,

- ograniczenie lub wyeliminowanie możliwości finansowania i swobodnego komunikowania się pomiędzy członkami Al-Kaidy.

Zdaniem Brennana strategia jest świadectwem pragmatycznego podejścia do problematyki walki z terroryzmem. Należy ją ponadto uważać jedynie za ważny element obamowskiej strategii mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego Stanom Zjednoczonym. Strategia ta ma też swoje bezpośrednie przełożenie na działania zewnętrzne USA - w Azji, Afryce i Europie.

29 czerwca 2011 r. około godziny 17:00 czasu lokalnego w pobliżu jednej z francuskich baz w Afganistanie doszło do wymiany jeńców. Bojownicy Islamskiego Emiratu Afganistanu pojmali Francuzów (Stephena Taponeira i Herve'a Ghesquiere'a) wraz z ich tłumaczem około półtora roku temu w prowincji Kapisa.

French journalists freed in Afghanistan

Źródło: pajhwok.com

Siły ISAF przekazały talibom ich lokalnego dowódcę Ghaziego Noorullaha. Wymiana była efektem długotrwałych negocjacji, które były możliwe za sprawą partycypacji lokalnych klanów. Francuska ambasada potwierdziła dokonanie wymiany. Stwierdzono też, że uwolniona trójka osób znajduje się w dobrej kondycji.

Za sprawą Islamskiego Emiratu Afganistanu ukazał się 30 numer anglojęzycznego magazynu "In Fight" dokumentującego partyzanckie i terrorystyczne działania talibów. Aktualny numer liczy 244 strony.

In Fight, nr 30

Tematem przewodnim numeru jest tegoroczna ofensywa talibów znana pod nazwą "Operacja Badr". Udokumentowano w nim ponadto rzekome zbrodnie wojenne Amerykanów w Afganistanie. Przypomniano też akcje talibów w prowincji Chost (z 2009 r.) i Helmand (z 2010 r.). Numer wzbogacają komunikaty, wywiady i komentarze opublikowane w czerwcu 2011 r. na oficjalnych stronach Islamskiego Emiratu Afganistanu.

Na Uniwersytecie Pendżabskim w Lahore w Pakistanie) pod koniec czerwca 2011 r. ogłoszono konkurs na najlepszy poemat lub esej gloryfikujący postać zgładzonego przez Amerykanów na początku maja b.r. Osamy bin Ladena. Jedno z haseł promujących konkurs brzmi: "Osama - cierń przeszywający serca niewiernych".

Organizatorzy konkursu nie ujawnili się. Identyfikator wskazujący na organizatorów brzmi: "Miłujący Szejka". Studenci i wykładowcy podejrzewają, iż za konkursem stoi organizacja nosząca nazwę Islami Dżamiat Talaba (czyli Grupa Studentów Islamskich, powiązana z najsilniejszą w Pakistanie partią islamistyczną). Jej przedstawiciele oficjalnie zaprzeczyli, iż mają z konkursem cokolwiek wspólnego dodając jednak, iż są świadomi faktu, iż wielu jej członków artykułuje antyamerykańskie poglądy i wspiera (przynajmniej werbalnie) ruch dżihadystyczny.

Wielu studentów skrytykowało powyższą inicjatywę. Twierdzą oni, że nie należy gloryfikować przestępcy i terrorysty. Warto w tym miejscu przypomnieć badania opinii publicznej przeprowadzone przez PEW w 2011 r., zgodnie z którymi jedynie 12 proc. Pakistańczyków popiera cele o które walczy Al-Kaida. Z drugiej zaś strony tylko 10 proc. obywateli Pakistanu popiera antyterrorystyczną aktywność Amerykanów.

 
1 , 2