piątek, 30 września 2011

W mediach ukazały się doniesienia wskazujące, iż na terytorium Jemenu zgładzono Anwara al-Awlakiego, jednego z najbardziej znanych ideologów ruchu dżihadystycznego. Informacja ta pochodzi od przedstawicieli jemeńskiego ministerstwa obrony. Nie ujawniono okoliczności śmierci al-Awlakiego, wskazując jedynie, że zginął wraz ze swoimi towarzyszami. Oznaczać to może akcję antyterrorystyczną podjętą przez Amerykanów we współpracy z Jemeńczykami (lub bez niej) bądź autonomiczne działania jemeńskiej armii. Nie przedstawiono też twardych dowodów potwierdzających powyższe okoliczności. Do czasu ich ujawnienia powyższe zdarzenie uznać można jedynie za prawdopodobne.

Anwar al-Awlaki

Amerykanie nieoficjalnie potwierdzili śmierć al-Awlakiego. Przyznali się tym samym do udziału w zamachu na jego życie. Wedle niepotwierdzonych doniesień amerykański UAV ostrzelał pojazd, którym poruszał się Anwar al-Awlaki. Wraz z nim zginęły przynajmniej dwie inne osoby. Amerykańskie dane wywiadowcze nie pozostawiają w sprawie śmierci dżihadysty większych wątpliwości.

W dniu 30 września w godzinach popołudniowych jednej z chińskich agencji informacyjnych udało się zdobyć oświadczenie brata Anwara - Ahmeda, który stwierdził, że dżihadysta żyje i wcale nie był celem amerykańskiego ataku. Władze jemeńskie będą musiały zatem przeprowadzić szczegółową inspekcję miejsca zdarzenia i zbadać choćby ślady DNA, aby zgon Anwara ostatecznie potwierdzic.

wtorek, 06 września 2011

W miejscowości Quetta w Pakistanie aresztowano w dniu 5 września 2011 r. trzech członków struktur zarządzających ruchem dżihadystycznym. Jednym z zatrzymanych jest Jounis al-Mauritani.

Younis al-Mauritani

Pozostali dwaj aresztowani to: Abdul Chafar al-Szami (Bachar Chama) i Messara al-Szami (Mudżahid Amino).

Al-Mauritani był bliskim współpracownikiem bin Ladena. Jego głównym zadaniem było opracowanie taktyki i wybór celów ponownych ataków w Stanach Zjednoczonych i Europie. Miały to być cele symboliczne o dużej wadze polityczno-ekonomicznej. Miały to być najprawdopodobniej rurociągi, porty (i być może tankowce z ropą), elektrownie oraz siedziby instytucji finansowych (banki, giełdy itp.).

Choć zatrzymania dokonali Pakistańczycy to było ono możliwe tylko dzięki bliskiej współpracy z Amerykanami. Zdaniem tych ostatnich w Beludżystanie ukrywa się jeszcze kilku wysokich rangą członków struktur zarządzających ruchem dżihadystycznym oraz wielu wysokich rangą przywódców talibów. Amerykanie twierdzą nawet, ze istnieje nieformalny organ konsultacyjny - szura z Quetty, w ramach którego współpracują ze sobą dżihadyści i talibowie.

 

MATERIAŁ WIDEO:

CNN - http://edition.cnn.com/2011/WORLD/asiapcf/09/05/pakistan.al.qaeda.arrest/index.html?eref

poniedziałek, 05 września 2011

Za sprawą AMEF ukazało się anglojęzyczne tłumaczenie biografii kolejnego męczennika dżihadysty. W 46 numerze serii zatytułowanej "Biografie wybitnych męczenników" bohaterem krótkiego eseju jest Abu Majsara al-Iraki.

Abu Maysara al-Iraqi

Abu Majsara był członkiem Dżama'at al-Tauhid wal-Dżihad i bliskim współpracownikiem nie żyjącego już dżihadysty Abu Musaby al-Zarkawiego. W powyższej organizacji pełnił funkcję rzecznika grupy. Zakres jego obowiązków obejmował także działalność propagandową rozwijaną m.in. w internecie (tzw. e-dżihad).

sobota, 03 września 2011

Na początku września 2011 r. ukazał się w wersji anglojęzycznej datowany na koniec sierpnia esej autorstwa Abu Qitala al-Qarniego zawierający wyjaśnienie powodów wycofania się mudżahedinów z Al-Szabab z Mogadiszu.

Changing the Tides of War. The Strategic Retreat from Mogadishu

Esej zawiera bardzo wnikliwą analizę taktyczną i strategiczną dotyczącą tzw. bitwy o Mogadiszu, którą jak się wydaje Al-Szabab przegrało. Autor przyjął jednak nieco inne stanowisko. Uważa on, że odwrót z Mogadiszu był częścią szerszej strategii wojennej. Al-Szabab zrezygnowała bowiem z taktyki walk partyzanckich w mieście powracając do dżihadystycznych korzeni w postaci zamachów terrorystycznych, w tym z wykorzystaniem zamachowców samobójców.

piątek, 02 września 2011

Jak zwykle na początku miesiąca ukazał się kolejny, już 32 numer magazynu "In Fight", datowanego na lipiec-sierpień 2011 r., a wydawanego przez Islamski Emirat Afganistanu.

In Fight, nr 32

Bieżący numer, liczący 257 stron, zawiera m.in. analizę aktywności mudżahedinów w prowincji Wardak w okresie 2007 - 2008. Łamy czasopisma wzbogacają jak zwykle zdjęcia z najważniejszych akcji terrorystycznych i partyzanckich (pochodzące głównie ze źródeł zachodnich) oraz informacje, kalendaria, wywiady i komentarze zaczerpnięte ze stron IEA.

czwartek, 01 września 2011

Islamski Emirat Afganistanu opublikował w dniu dzisiejszym zestawienie statystyczne dotyczące sukcesów w wojnie z okupantami za sierpień 2011 r. Podobne dane odnośnie wcześniejszych okresów znaleźć można m.in. w magazynie "In Fight".

IEA: Statistics Reports for August 2011

Poniżej przedstawiam jedną ze statystyk prezentowanych w tej kilkustronicowej broszurce.

IEA: Statistics Reports for August 2011

Niezmiernie trudno jest zweryfikować podane wyżej dane. Raporty zachodnie zawierają zupełnie inne zestawienia. Dużo niższa jest w nich liczba ataków mudżahedinów i ofiar po stronie zachodniej.