środa, 12 października 2011

W dniu 12 października 2011 r. ukazało się nowe wystąpienie Ajmana al-Zawahiriego. Trwający około 13 minut monolog przywódcy ruchu dżihadystycznego zawiera szereg istotnych tez odnoszących się do aktualnych i antycypowanych wydarzeń na obszarze Maghrebu.

As-Sahab Media :: And American Suffers One Defeat after Another by the Mujahid Sheikh, Dr. Ayman Al-Zawahiri

W pierwszej kolejności wezwał on Libijczyków do zerwania z wpływami zachodnimi i wprowadzenia szariatu. Jego zdaniem NATO działa na rzecz "zachodniego gangu", którego głównym celem stało się przekonanie Libijczyków do zerwania z islamskimi korzeniami. Państwa zachodnie zwodzą muzułmanów w Libii i chcą zawłaszczyć do własnych celów ich poświęcenie i ofiarę.

Al-Zawahiri wezwał ponadto Algierczyków do zrywu rewolucyjnego i obalenia prozachodniego tyrana (prezydenta Abdelaziza Bouteflikę). Przykładem dla nich powinny być rewolucje w Libii oraz Tunezji.

Charakter przesłania i zawarte w nim tezy stwarzają przekonanie, że dżihadyści chcą stać się inicjatorami przemian, a nie tylko ich biernymi obserwatorami. Trudno orzec jak silne poparcie uzyskają postulaty al-Zawahiriego w Algierii. W żadnym z państw objętych wydarzeniami związanymi z tzw. Arabską Wiosną wpływy te nie były zauważalne. Antycypować należy zatem niewielki odzew ze strony najbardziej radykalnych środowisk islamskich.

wtorek, 04 października 2011

Władze jemeńskie zidentyfikowały, wedle ostatnich doniesień agencyjnych, zwłoki Anwara al-Awlakiego. Wykluczono, iż jednym z zabitych był Ibrahim Hassan al-Asiri, jeden z ważniejszych dowódców Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim podejrzewany o przygotowywanie zamachów bombowych. Potwierdzono natomiast śmierć dwóch innych prominentnych bojowników AKPA - Muhammada Salema al-Naadża i Abdula-Rahmana bin Arfadża.

Szczątki al- Awlakiego pochowano w pobliżu miejsca amerykańskiego ataku w prowincji Al-Dżawf. W pogrzebie uczestniczył ojciec al-Awlakiego. Zidentyfikować miał on rytualny sztylet (dżambiję) swego syna.

niedziela, 02 października 2011

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim opublikowała pod koniec września 2011 r. kolejny, siódmy numer swojego propagandowego magazynu noszącego tytuł "Inspire". Objętość numeru specjalnego datowanego na jesień b.r. ograniczona jest do 20 stron.

Inspire, nr 7

Tematem aktualnego wydania pisma jest wydarzenie sprzed 10 lat. Chodzi rzecz jasna o zamachy z 11 września 2001 r. Dżihadyści twierdzą, że jest to największa operacja specjalna wszechczasów i ich historyczne zwycięstwo. Ocenie tych wydarzeń na łamach pisma towarzyszy fotoreportaż będący przeglądem najważniejszych sukcesów dżihadystów na Półwyspie Arabskim i w Europie.

sobota, 01 października 2011

W oświadczeniu opublikowanym w dniu 1 października 2011 r. Al-Kaida na Półwyspie Arabskim potwierdziła śmierć jej najważniejszego ideologa i nieformalnego lidera grupy. Wskazano, że do amerykańskiego ataku z użyciem UAV doszło w piątek w pobliżu miejscowości Chaszef w Jemenie. AKPA utraciła wówczas kontakt z al-Awlakim, co implikuje tezę o jego śmierci.

Przedstawiciele Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim zapowiedzieli w najbliższym czasie szereg akcji odwetowych mających pomścić śmierć powyższego dżihadysty. Nie sprecyzowano dokładnie celów ataków. Ograniczono się jedynie do wskazania, że ich zasięg ograniczony będzie do terytorium Jemenu.