wtorek, 14 czerwca 2011

14 czerwca 2011 r. ukazało się kolejne wydanie magazynu "Al-Somood" (Al-Sumud - czyli "wytrwałość", "upór"). Aktualny - 61 - numer datowany jest na czerwiec-lipiec 2011 r.

Al-Somood nr 61

W niniejszym numerze pojawiło się szereg informacji odnośnie ostatnich akcji terrorystycznych przeprowadzonych przez bojowników z Islamskiego Emiratu Afganistanu. Oddano m.in. hołd muzułmanom zabitym w dniu 28 maja 2011 r. w miejscowości Talukan (miał wówczas miejsce zamach samobójczy). Odniesiono się też do reakcji Zachodu na manifestacje muzułmanów w państwach arabskich. Stwierdzono, że Zachód posługuje się podwójnymi standardami broniąc praw jednych społeczności, a odmawiając takich samych praw innym (w tym przypadku Afgańczykom). Omówiono najważniejsze przyczyny niepowodzenia Stanów Zjednoczonych w Afganistanie. Podkreślono, że ostatnie sukcesy mudżahedinów (w ramach rozpoczętej niedawno kampanii) możliwe były dzięki przyjęciu nowej taktyki walki oraz są skutkiem zmęczenia wojsk amerykańskich walką daleko od domu. Amerykanów nie stać już na tak poważne zaangażowanie jak do tej pory, co sprzyja interesom i podnosi morale mudżahedinów.

środa, 08 czerwca 2011

As-Sahab Media opublikowała w dniu 8 czerwca 2011 r. wystąpienie Ajmana al-Zawahiriego, jednego z przywódców Centralnego Dowództwa Al-Kaidy. 

As-Sahab Media Presents...

W trwającej prawie 29 minut przemowie nagranej w formacie wideo al-Zawahiri zagroził Stanom Zjednoczonym eskalacją działań terrorystycznych. Pretekstem do sformułowania tej groźby było zgładzenie Osamy bin Ladena na początku maja 2011 r. w Abbottabad. Al-Zawahiri zauważył, że USA stoją dziś w obliczu rebelii szerokich rzesz muzułmanów, dla których najważniejszą sprawą stało się kroczenie scieżką dżihadu. Walka ta toczona będzie aż do momentu, w którym najeźdźcy z Zachodu opuszczą ziemie islamskie.

Przywołując bezpośrednio postać bin Ladena al-Zawahiri stwierdził, iż człowiek, który zastraszał Amerykę za swojego życia, nie przestał czynić tego po swej śmierci. Przywołał znane powiedzenie bin Ladena, iż Ameryka nie zazna bezpieczeństwa dopóty, dopóki nie zaznają go muzułmanie. Głównym celem muzułmanów powinno być zatem odebranie Stanom Zjednoczonym wszelkiej nadziei na bezpieczną przyszłość.

poniedziałek, 06 czerwca 2011

Przedstawiciele organizacji Terik-i-Taliban Pakistan (TTP) nawołują do ataków na cele zachodnie, w szczególności amerykańskie w Pakistanie i za granicą.

Opublikowano właśnie materiał wideo, na którym Omar Chalid Chorasani (na poniższym zdjęciu w centrum) - przedstawiciel TTP w Mohmand Agency odpowiada na pytania przesłane mu przez agencję Reuters.

Omar Khalid Khorasani, Tehrik-i-Taliban Pakistan

Źródło: reuters.com

Materiał wideo dokumentuje m.in. wspólną biesiadę Chorasaniego z towarzyszami z TTP. Jedzą oni mango i żartują. Po dłuższej chwili Chorasani nabiera powagi udzialając odpowiedzi na szereg pytań dotyczących intencji talibów. Stwierdził przede wszystkim, iż ostatnie akcje terrorystyczne w Pakistanie są jedynie przedsmakiem tego na co stać bojowników TTP. Ich eskalacja jest odpowiedzią na zgładzenie przez Amerykanów Osamy bin Ladena.

Chorasani potwierdził, iż Terik-i-Taliban dysponuje siecią komórek terrorystycznych poza granicami Pakistanu. Należy zakładać, że to one właśnie zostaną wykorzystane do przygotowania zamachów odwetowych na Zachodzie. Wypada jednak zauważyć, że jak dotąd brak jest spektakularnych przykładów zamachów terrorystycznych potwierdzających zdolności operacyjnej tej sieci.

W jednym z kolejnych zdań Chorasani potwierdził, że szefem dżihadystów i najważniejszym przywódcą po śmierci Osamy bin Ladena pozostał Ajman al-Zawahiri.

Amerykanie podejrzewają TTP o bliską współpracę z Islamskim Emiratem Afganistanu.

Na stronach jednego z forów dżihadystycznych ukazały się relacje naocznych świadków obserwujących atak na posiadłość bin Ladena w Abbottabad w dniu 2 maja 2011 r. Jest to właściwie transkrypcja materiałów opublikowanych wcześniej przez pakistańską stację Samaa TV. Oto link do oryginalnego wywiadu:

SAMAA TV - https://www.youtube.com/watch?v=h0vo-L3VACs

shocking statement about OBL death

Streszczając długą wypowiedź wskazanego wyżej naocznego świadka (Muhammada Baszira) stwierdzić należy, iż akcja pojmania Osamy bin Ladena (OBL) miała zakończyć się całkowitą klęską służb specjalnych. Baszir potwierdził, że na terenie posiadłości OBL wylądował tylko jeden helikopter. Inne go jedynie ubezpieczały. Po dłuższej chwili wzbił się on w powietrze, ale wnet stanął w płomieniach i rozbił się tuż obok miejsca wcześniejszego lądowania. Potwierdził, że było słychać wybuch. Pojawia się pytanie, które zdaniem Baszira ma charakter pytania retorycznego: czy na pokładzie tego śmigłowca znajdował się Osama bin Laden? I czy śmigłowca nie zniszczył OBL w zamachu samobójczym?

Na marginesie warto zapytać: czy to jest właściwy powód, dla którego Amerykanie nie opublikowali dotąd zdjęć zgładzonego OBL? Baszir twierdził, że widział ciała pasażerów helikoptera. Były one w strzępach. Nie mógł jednak potwierdzić czy znajdowało się wśród nich ciało OBL.

sobota, 04 czerwca 2011

W południowym Waziristanie w Pakistanie zgładzono Mohammada Iljasa Kaszmiriego z Harakat ul-Dżihad al-Islami (HUDI). Zginął on w piątek 3 czerwca 2011 r. około godziny 23:15 czasu lokalnego. Amerykanie wykorzystali do tego celu jedną ze swoich dron. Śmierć Kaszmiriego potwierdził Abu Hunzala - rzecznik 313 Brygady HUDI. Wraz z nim zginęło dziewięciu innych bojowników grupy.

Ilyas Kashmiri

HUDI należy do organizacji afiliowanych przy Al-Kaidzie. Kaszmiri był zaś poszukiwany w związku z przeprowadzeniem szeregu zamachów terrorystycznych przede wszystkim na cele w Pakistanie i Indiach (m.in. za atak na konsulat amerykański w Karaczi w 2006 r.; zarzucano mu także partycypację w przygotowaniu zamachu w Bombaju w 2008 r.). Cieszył się ogromnym autorytetem w środowisku dżihadystów. Wskazywany był też na jednego z głównych kandydatów do schedy po bin Ladenie.

Rzecznik HUDI zapowiedział akcje odewtowe, które mają pomścić śmierć dowódcy grupy.

3 czerwca 2011 r. za sprawą As-Sahab Media ukazał się film propagandowy zatytułowany "Jesteś odpowiedzialny tylko za siebie". 

	You_Are_Not_Tasked_Held_Responsible_Except_For_Yourself

Przywódcy dżihadystów nawołują w nim do przeprowadzania ataków terrorystycznych w państwach zachodnich. 

Al-Qaeda video urges individual jihad

Film, trwający prawie 60 minut, zmontowany został najprawdopodobniej w ostatnich kilku tygodniach. Pojawia się bowiem fraza bezpośrednio dotycząca Osamy bin Ladena odnosząca się do jego męczeńskiej  śmierci.

Wśród wielu autorytetów, które przywołują twórcy filmu znaleźli się: Ajman al-Zawahiri, Anwar al-Awlaki czy Adam Gadahn. 

Al-Qaeda video urges individual jihad - VI 2011

Adam Gadahn (a właściwe Adam Pearlman) jednoznacznie wskazał cel dżihadystom na Zachodzie twierdząc, iż "ważne jest osłabienie tchórzliwych wrogów" m.in. poprzez atakowanie celów symbolicznych i znanych przedstawicieli świata polityki, przemysłu i mediów.

Al-Qaeda video urges individual jihad - VI 2011

Przestrzegł także przed pochopnymi działaniami wskazując, iż obowiązkiem mudżahedina jest właściwe przygotowanie się do akcji ofensywnych (zgromadzenie broni, przyswojenie różnych taktyk walki z wrogiem, zaplanowanie i właściwe przeprowadzenie ataku, dbanie o własne bezpieczeństwo w obliczu technologicznej przewagi wroga, poleganie jedynie na sobie i zwrócenie się w stronę terroryzmu indywidualnego).

środa, 01 czerwca 2011

1 czerwca 2011 r. ukazał się 29 numer magazynu "In Fight". Jego wydawcą jest Islamski Emirat Afganistanu (IEA). Aktualne wydanie datowane jest na maj 2011 r.

In Fight nr 29

Bieżący numer liczy 244 strony. Udokumentowano w nim rzekome zbrodnie amerykańskie w Afganistanie w maju 2011 r. Tematem przewodnim numeru jest jednak retrospektywna analiza działań talibów w Choście w latach 2006 - 2008. Kilkanaście stron poświęcono także na opublikowanie wydanych w kwietniu bieżącego roku komunikatów i odezw Islamskiego Emiratu Afganistanu. Analizie dokonań talibów w ramach tzw. Operacji Badar towarzyszy szczegółowe chronologiczne zestawienie poczynań bojowników IEA.

18 maja 2011 r. ukazało się ostatnie, już pośmiertne, wystąpienie Osamy bin Ladena. Aktualność przywoływanej problematyki implikuje tezę, iż powstało ono krótko przed jego śmiercią (najprawdopodobniej pod koniec kwietnia 2011 r.).

Adresatem jego ostatniego wystąpienia jest cała islamska umma. Pretekstem była dla bin Ladena sytuacja w państwach Maghrebu związana z powodzeniem zrywów rewolucyjnych w Tunezji i Egipcie. Obalenie autorytarnych reżimów oznacza dla muzułmanów możliwość życia w wolnym, sprawiedliwym świecie. Sukces w tej walce był możliwy dzięki poświęceniu i odwadze młodych muzułmanów. Szczególnie duży wkład (którego emanacją były manifestacji na kairskim Placu Wyzwolenia) wniosła w to zwycięstwo młodzież egipska.

Osama bin Laden wezwał tych wszystkich muzułmanów, którzy aktualnie uczestniczą w manifestacjach lub biorą udział w walkach z tyrańskimi reżimami, aby pod żadnym pozorem nie poddawać się zniechęceniu i iść na kompromis. Układanie się z autokratami oznacza w istocie wyrzeczenie się tych celów, o które trwa walka.

Islamska umma stoi aktualnie u progu historycznych zmian. Zmian, które oznaczają w istocie zrzucenie jarzma zniewolenia i zachodniej dominacji. Grzechem byłoby taką szansę zaprzepaścić, tak jak stało się to kilka dekad wcześniej.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24