poniedziałek, 30 maja 2011

W kolejnej części swego wystąpienia adresowanego do muzułmanów w Egipcie Ajman al-Zawahiri odniósł się do szeregu wątków dotyczących zarówno sytuacji bieżącej, jak wcześniejszych, historycznych już prób walki z tyranią. Mimo, że wystąpienie ukazało się kilka tygodni po zgładzeniu bin Ladena, to nie pada w nim ani jedno słowo na ten temat. Oznacza to, że komunikat nagrany być musiał tuż przed tym wydarzeniem. Głównym obszarem zainteresowania al-Zawahiriego i ważnym punktem odniesienia jest Egipt, Libia i Syria.

W pierwszych zdaniach swej wypowiedzi przywódca dżihadystów przypomniał najważniejsze tezy swych poprzednicj wystąpień. Skonstatował w pierwszej kolejności, iż działania dżihadystów skierowane przeciwko ich wrogom są odpowiedzią na wojnę wypowiedzianą muzułmanom przez Amerykę i jej sojuszników.

Przypomniał słuchaczom swe wcześniejsze doświadczenia związane z partycypacją w protestach społecznych w Egipcie - w 1968 r. i 1971 r. W tym drugim przypadku brał aktywny udział w menifestacjach na placu Tahrir (Wyzwolenia) w Kairze. Przypisał też sobie zasługi w budzeniu ducha rewolucyjnego w tym kraju. Nie wspomniał jednakże o egzemplifikacjach, które taką tezę by potwierdzały.

Komunikat został przez al-Zawahiriego podzielony na trzy części. Każda z nich dotyczy muzułmanów w innym państwie. Są to kolejno Libia, Egipt i Syria.

Z uwagi na aktualność wyzwania najwięcej miejsca przywódca dżihadystów poświęcił ocenie sytuacji w Libii i przedstawieniu wniosków ważnych dla islamskiej ummy. Zauważył przede wszystkim, iż NATO angażując się wojskowo w konflikt wewnętrzny w tym państwie działa przede wszystkim dla realizacji własnych interesów. Głównym celem tego sojuszu jest obalenie reżimu Kadafiego i ustanowienie nowego bardziej przyjaznego państwom zachodnim, w szczególności Stanom Zjednoczonym. W opinii al-Zawahiriego chodzi o uczynienie Libii drugim Irakiem. Takim "przestępczym" planom należy się czynnie przeciwstawiać. Przywódca dżihadystów zobligował muzułmanów w państwach ościennych (w szczególności w Egipcie) do udzielenia wszelkiej pomocy (w postaci środków finansowych, lekarstw, żywności itp.) tym muzułmanom w Libii, którzy "spiskowi" państw zachodnich się przeciwstawią. Do takich działań należy się dobrze przygotować, co oznacza konieczność gromadzenia broni.

Al-Zawahiri uznał, iż Rada Bezpieczeństwa ONZ działała i działa na rzecz państw zachodnich przyznając im mandat pozwalający na zaatakowanie suwerennego państwa. Wcześniej zaś odowodniła ona swą niemoc nie zajmując się problemami innych państw muzułmańskich, a w szczególności Palestyńczyków. Nie zajęła się też siedmioma tysiącami uchodźców egipskich w Misracie.

sobota, 21 maja 2011

21 maja 2011 r. ukazała się szósta część oświadczenia Ajmana al-Zawahiriego adresowanego do muzułmanów w Egipcie.

"A Message of Hope and Glad Tidings" to Our Fellow Muslims in Egypt (6) - The Battle of Quran - by Sheikh Ayman Al Zawahiri

Ostatnia część podobnie jak poprzednie nagrana została w formacie audio. Trwa niespełna 50 minut. Poprzedza ją wybór cytatów z wystąpień Malcolma X dotyczących problematyki walki o wolność. Wystąpienie al-Zawahiriego przeplatają też relacje muzułmanów prześladowanych i torturowanych przez poprzedni egipski reżim. W swym wystąpieniu al-Zawahiri odnosi się m.in. do sytuacji w Libii.

Waga poruszanych problemów zasługuje na szerszy komentarz w jednym z kolejnych wpisów.

czwartek, 19 maja 2011

18 maja 2011 r. za sprawą As-Sahab Media ukazało się ostatnie, przedmśmiertne wystąpienie Osamy bin Ladena. Nie jest znana dokładna data jego nagrania, ale z uwagi na swą aktualność musiało powstać tuż przed śmiercią OBL.

The Last Speech of the Martyr of Islam - as we see him - [Shaykh Usama Bin Laden] "To The Muslim Ummah"

Wystąpienie nagrano w wersji audio. Trwa 12 minut i 38 sekund. Zatytułowano je "Do islamskiej ummy". Osama bin Laden odnosi się w nim do aktualnych wydarzeń w krajach islamskich - Tunezji i Egipcie.

wtorek, 17 maja 2011

W połowie maja 2011 r. na jednym z internetowych forów islamskich radykałów ukazało się anglojęzyczne tłumaczenie artykułu analizującego strategiczne i taktyczne aspekty zaangażowania się dżihadystów w wojnę z Zachodem. Autorem artykułu datowanwego na 15 grudnia 2010 r. jest dżihadysta ukrywający się pod pseudinimem Asad al-Dżihad2.

The English Translation of GIMF's Release "The Wikileaks Documents"..Modern Rebellion Against Modern Armies // Penned by Political Analyst Asad al-Jihad 2

Choć artykuł liczy ledwie 12 stron to zawarto w nim szereg interesujących konkluzji, do których odniosę się szczegółowo w jednym z kolejnych wpisów.

czwartek, 12 maja 2011

12 maja 2011 r. ukazało się kolejne wydanie magazynu "Al-Somood" (Al-Sumud - czyli "wytrwałość", "upór"). Aktualny numer datowany jest na maj-czerwiec 2011 r.

Al Somood nr 60

Tematem przewodnim obecnego numeru, liczącego 56 stron, jest wielka ucieczka kilkuset dżihadystów z więzienia w Kandaharze pod koniec kwietnia bieżącego roku.

środa, 11 maja 2011

Flashpoint Global Partners na swych stronach internetowych opublikowała listę osób cieszących się największym autorytetem w środowisku dżihadystów i pretendujących do przejęcia schedy po Osamie bin Ladenie. Przedstawiam ją poniżej.

Leading Personalities in Al-Qaida 'Central' Branch

Jest ona jednak niezwykle dyskusyjna. Moim zdaniem Adam Gadahn nie ma żadnych szans, mimo perfejcyjnej znajomości języka arabskiego, na to, aby stanąć na czele Al-Kaidy. Wśród wymienionych wyżej autorytetów największe szanse na objęcie stanowiska emira Al-Kaidy (centrali ruchu dżihadystycznego) ma Ajman al-Zawahiri.

wtorek, 10 maja 2011

8 maja 2011 r. ukazało się oświadczenie audio Islamskiego Ruchu Uzbekistanu (IRU). Na jednym z forów dżihadystycznych opublikowano transkrypcję tego wystąpienia w języku uzbeckim. W swym oświadczenmiu IRU potwierdziło męczeńską śmierć Osamy bin Ladena.

Islamic Movement of Uzbekistan statement on the martyrdom of Sheik Osama bin Laden

poniedziałek, 09 maja 2011

9 maja 2011 r. pojawiło się oświadczenie Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie, w którym nie tylko potwierdzono śmierć szahida Osamy bin Ladena, ale wskazano pozytywne skutki tej śmierci dla całej islamskiej ummy.

AKIM statement on OBL death

Uznano też zasługi Osamy bin Ladena pisząc, iż "przez długi czas wlewał śmiertelną trwogę w serca niewiernych". Stwierdzono ponadto, że Stany Zjednoczone doświadczyły już goryczy porażki patrząc na rewolucje w krajach arabskich, a moment ostatecznego pokonania "sił zła" jest bliski.