Organizacje afiliowane

sobota, 11 lutego 2012

W dniu wczorajszym ukazało się oświadczenie Ajmana al-Zawahiriego - przywódcy ruchu dżihadystycznego i emira Al-Kaidy, w którym potwierdzono współpracę somalijskiej grupy Al-Szabab z Al-Kaidą.

Shaykh Abu al Zubayr [Ameer of Harakat Shabaab al Mujahideen] and Ameer Shaykh Ayman Al Zawahiri February 2012

Operacyjna współpraca pomiędzy powyższymi grupami trwa od co najmniej dwóch lat. Powyższe oświadczenie ma znaczącą wartość propagandową i stanowić może jeden z etapów internacjonalizacji aktywności Al-Szabab. Z drugiej strony nie można zapominać o podziałach frakcyjnych wewnątrz somalijskiej organizacji dżihadystycznej. Oświadczenie Ajmana al-Zawahiriego oznacza w istocie wsparcie frakcji "internacjonalistów" (promującej dżihad globalny) konkurującej z frakcją "nacjonalistów" (opowiadającej się za dżihadem lokalnym).

sobota, 03 września 2011

Na początku września 2011 r. ukazał się w wersji anglojęzycznej datowany na koniec sierpnia esej autorstwa Abu Qitala al-Qarniego zawierający wyjaśnienie powodów wycofania się mudżahedinów z Al-Szabab z Mogadiszu.

Changing the Tides of War. The Strategic Retreat from Mogadishu

Esej zawiera bardzo wnikliwą analizę taktyczną i strategiczną dotyczącą tzw. bitwy o Mogadiszu, którą jak się wydaje Al-Szabab przegrało. Autor przyjął jednak nieco inne stanowisko. Uważa on, że odwrót z Mogadiszu był częścią szerszej strategii wojennej. Al-Szabab zrezygnowała bowiem z taktyki walk partyzanckich w mieście powracając do dżihadystycznych korzeni w postaci zamachów terrorystycznych, w tym z wykorzystaniem zamachowców samobójców.

sobota, 30 lipca 2011

Kenijska gazeta The Star opublikowała w dniu 29 lipca 2011 r. najważniejsze tezy raportu sporządzonego przez specjalną grupę obserwatorów ONZ monitorującą sytuację w Somalii i Erytrei.

The Star, Narobi, Kenya

Ich treść wydaje się niezmiernie interesująca w kontekście dyskusji nad umiędzynarodowieniem Al-Szabab - somalijskiej organizacji terrorystycznej, której pełna nazwa w języku polskim brzmi: Ruch Młodych Mudżahedinów.

Kenijczycy, wedle raportu, stanowią w niej drugą po somalijskiej, najlepiej zorganizowaną grupę etniczną. Ujawniono, że za rekrutację młodych Kenijczyków do organizacji Al-Szabab odpowiada Centrum Młodzieży Muzułmańskiej (CMM).

CMM powstała w grudniu 2008 r. w miejscowości Majengo (południowo-zachodnia część Kenii). Jej statutowym celem jest co prawda dbanie o rozwój duchowy młodzieży kenijskiej. W praktyce dba ona jednak o rekrutację i transport Kenijczyków chcących przyłączyć się do somalijskich mudżahedinów. Jej szef Ahmad Iman Ali przeprowadził się do Somalii w 2009 r. Dzięki niemu w Kenii powstała sieć sympatyków Al-Szabab. Obejmuje ona swym zasięgiem m.in. Eldoret, Garissę i Mombasę. W raporcie wspomniano, iż Ali dysponuje w Somalii grupą około 500 bojowników pochodzących w przeważającej części z Majengo. Ich walka z wrogami islamu finansowana jest przede wszystkim ze źródeł prywatnych.

Jednym z ważnych elementów aktywności CMM jest działalność propagandowa. Służy temu publikacja cotygodniowego biuletynu noszącego tytuł Al-Misbah (chodzi w uproszczeniu o islamską nazwę "różańca"), w którym publikowane są materiały gloryfikujące organizację Al-Szabab. Wśród innych ciekawych inicjatyw CMM wymienić można tajne szkolenie wojskowe dzieci kenijskich w meczecie w Kawangware w Nairobi w 2009 r.

Dzięki staraniom Ahmada Imana Aliego w 2011 r. przekazano grupie Al-Szabab znaczące ilości środków finansowych przeznaczonych wcześniej na budowę meczetów w Kenii.

sobota, 02 lipca 2011

29 czerwca 2011 r. około godziny 17:00 czasu lokalnego w pobliżu jednej z francuskich baz w Afganistanie doszło do wymiany jeńców. Bojownicy Islamskiego Emiratu Afganistanu pojmali Francuzów (Stephena Taponeira i Herve'a Ghesquiere'a) wraz z ich tłumaczem około półtora roku temu w prowincji Kapisa.

French journalists freed in Afghanistan

Źródło: pajhwok.com

Siły ISAF przekazały talibom ich lokalnego dowódcę Ghaziego Noorullaha. Wymiana była efektem długotrwałych negocjacji, które były możliwe za sprawą partycypacji lokalnych klanów. Francuska ambasada potwierdziła dokonanie wymiany. Stwierdzono też, że uwolniona trójka osób znajduje się w dobrej kondycji.

piątek, 01 lipca 2011

1 lipca 2011 r. ogłoszono powstanie nowej organizacji skupionej wokół Fazala Sajida. Kilka dni temu ogłosił on odejście z organizacji Terik-i-Taliban Pakistan (TTP). Nowa organizacja nosi nazwę Terik-i-Taliban Islami (TTI) i składa się z co najmniej 500 bojowników. TTI posiada bliskie związki z tzw. siecią Hakkaniego (grupą bojowników skupionych wokół Siradżuddina Hakkaniego).

Hakkani miał na prośbę Hakimulaha Mehsuda - szefa TTP mediować z Sajidem. Namawiano go do powrotu do TTP. Starania te, jak widać, okazały się bezskuteczne. Celem TTI, zgodnie z wyartykułowanymi sugestiami, jest atakowanie sił amerykańskich w Afganistanie.

poniedziałek, 27 czerwca 2011

W pakistańskim dzienniku "The Express Tribune" pojawiły się w dniu dzisiejszym dwa artykuły zawierające szereg przesłanek wskazujących na postępujący rozpad organizacji Terik-i-Taliban Pakistan (TTP).

The Express Tribune

W pierwszym z nich zatytułowanym "Taliban split" ("Rozłam wśród talibów") wskazano, iż w poniedziałek 27 czerwca 2011 r. jeden z najważniejszych dowódców TTP z dystryktu Kurram noszący nazwisko Fazal Sajid, dowodzący kilkusetosobowym oddziałem zerwał z organizacją i założył własną grupę dzihadystyczną walczącą z wrogami islamu po obu stronach granicy (nie podano nazwy nowego tworu, gdyż grupa jeszcze nie istnieje). Głównym powodem decyzji Sajida był brak zgody na taktykę wykorzystywaną przez TTP - przede wszystkim brak zgody na ataki na muzułmanów, meczety i wykorzystywanie zamachowców-samobójców. Nowa organizacja ma zostać formalnie założona w najbliższych dniach, po zebraniu się dziesięcioosobowej rady konsultacyjnej. Sajid zaprzeczył jakoby jego decyzja była pochodną jakichkolwiek relacji z władzami pakistańskimi czy tym bardziej z wywiadem pakistańskim. Uznał ponadto za w pełni usprawiedliwione ataki na wojska okupacyjne w Afganistanie. Stwierdził, że jego głównym celem jest ustanowienie państwa muzułmańskiego w Pakistanie i Afganistanie.

W drugim artykule noszącym tytuł "Gunmen kill Pakistani Taliban commander" ("Zabójca morduje pakistańskiego dowódcę talibów") potwierdzono informację o zamordowaniu przez nieznanego sprawcę w pobliżu Kutab Chel w Północnym Waziristanie w dniu 27 czerwca 2011 r. Szakirullaha Szakira - dowódcę średniego szczebla należącego do TTP. Władze łączą go z grupą zamachowców-samobójców noszących nazwę Fidajin-i-Islam, będącą jedną z frakcji TTP. Zabójstwo to jest być może świadectwem rosnących podziałów wewnątrz Terik-i-Talibamn Pakistan i braku zgody na sprzeczną z tradycją islamską taktykę działania nakierowaną głównie na atakowanie muzułmanów w Pakistanie.

poniedziałek, 06 czerwca 2011

Przedstawiciele organizacji Terik-i-Taliban Pakistan (TTP) nawołują do ataków na cele zachodnie, w szczególności amerykańskie w Pakistanie i za granicą.

Opublikowano właśnie materiał wideo, na którym Omar Chalid Chorasani (na poniższym zdjęciu w centrum) - przedstawiciel TTP w Mohmand Agency odpowiada na pytania przesłane mu przez agencję Reuters.

Omar Khalid Khorasani, Tehrik-i-Taliban Pakistan

Źródło: reuters.com

Materiał wideo dokumentuje m.in. wspólną biesiadę Chorasaniego z towarzyszami z TTP. Jedzą oni mango i żartują. Po dłuższej chwili Chorasani nabiera powagi udzialając odpowiedzi na szereg pytań dotyczących intencji talibów. Stwierdził przede wszystkim, iż ostatnie akcje terrorystyczne w Pakistanie są jedynie przedsmakiem tego na co stać bojowników TTP. Ich eskalacja jest odpowiedzią na zgładzenie przez Amerykanów Osamy bin Ladena.

Chorasani potwierdził, iż Terik-i-Taliban dysponuje siecią komórek terrorystycznych poza granicami Pakistanu. Należy zakładać, że to one właśnie zostaną wykorzystane do przygotowania zamachów odwetowych na Zachodzie. Wypada jednak zauważyć, że jak dotąd brak jest spektakularnych przykładów zamachów terrorystycznych potwierdzających zdolności operacyjnej tej sieci.

W jednym z kolejnych zdań Chorasani potwierdził, że szefem dżihadystów i najważniejszym przywódcą po śmierci Osamy bin Ladena pozostał Ajman al-Zawahiri.

Amerykanie podejrzewają TTP o bliską współpracę z Islamskim Emiratem Afganistanu.

poniedziałek, 14 marca 2011

12 marca 2011 r. na jednym z forów dżihadystycznych opublikowano wstrząsające zdjęcie, które poniżej prezentuję.

Children from Kirkuk, Ansar al-Islam

Powyższe zdjęcie jest, jak się wydaje, elementem oswajania dzieci z wszechogarniającą przemocą. Ma ono także znaczący wymiar propagandowy. Dżihadyści do swych akcji terrorystycznych rekrutują również dzieci i młodzież.

Ansar al-Islam, powstała w 2001 r., należy do grupy organizacji afiliowanych przy Al-Kaidzie.

 
1 , 2 , 3