Profile terrorystów

poniedziałek, 13 grudnia 2010

Nazwisko al-Abdaly'ego stało się w ostatnich kilkudziesięciu godzinach jednym z najczęściej poszukiwanych w internecie. Organizacji NEFA udało się zdobyć dane terrorysty z profilu na serwisie matrymonialnym. Pochodzą one z grudnia 2010 r.

Taimour_Abdulwahab_al_Abdaly

Źródło: Aftonbladet

Taimour urodził się w dniu 12 grudnia 1981 r. w irackim Bagdadzie. Wraz z rodziną przeniósł się do Szwecji w 1992 r. Zamieszkali w miejscowości Tranås. Wedle szwedzkiego "Aftonbladet" sprawiał spore kłopoty z szkole podstawowej (być może z uwagi na trudny proces aklimatyzacji). W szkole średniej dał się poznać jako dobry uczeń i otwarty, przyjaźnie nastawiony do innych nastolatek. Biegle posługiwał się, zdaniem nauczycieli, językiem szwedzkim i angielskim.

W roku 2001 r. rozpoczął studia w Wielkiej Brytanii na uniwersytecie w Bedfordshire w Luton. W znajdującym się w tym mieście centrum islamskim zetknął się ze środowiskiem radykalnym. Studia ukończył w terminie uzyskując tytuł licencjata fizjoterapii. W 2004 r. ożenił się. W kolejnych kilku latach na świat przyszły jego dwie córki. Z czasem jednak jego poejście do życia stawało się bardziej zasadnicze. Przemianę tą jego znajomi zauważyli dopiero po roku 2004.

Na swoim randkowym profilu zawarł sugestię, że poszukuje wyłącznie praktykującą muzułmankę, sunnitkę, kochającą dzieci i Allaha. Stwierdził też, że poszukuje drugiej żony za zgodą pierwszej, a to dlatego, że chce mieć dużą rodzinę. Był pewien, że finansowo jest w stanie taki obowiązek udźwignąć. Antycypował ponadto ewentualną przeprowadzkę do jednego z krajów arabskich w celu osiedlenia się na stałe.

Taimour_Abdulwahab_al_Abdaly

Źródło: Aftonbladet

W żadnym ze znanych mi źródeł nie znalazłem informacji na temat tego czy al-Abdaly był pod obserwacją szwedzkich służb antyterrorystycznych. Mało prawdopodobne jest jednak, biorąc pod uwagę bieżący monitoring w innych krajach zachodnioeuropejskich, iż przedstawicielie diaspory muzułmańskiej mogący mieć kontakt ze środowiskami dżihadystów (np. na Bliskim Wschodzie) pod taką obserwacją nie są. Wiadomo, że al-Abdaly na Bliski Wschód podróżował. Na przykładzie zamachu z 11 grudnia widać, że terroryści z Al-Kaidy zmienili także taktykę terrorystyczną. Coraz częściej wykorzystywane są pojedyncze osoby, a nie całe czy prawie całe komórki terrorystyczne (zob. choćby zamach z 11 marca 2004 r.).