E-dżihad

niedziela, 02 października 2011

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim opublikowała pod koniec września 2011 r. kolejny, siódmy numer swojego propagandowego magazynu noszącego tytuł "Inspire". Objętość numeru specjalnego datowanego na jesień b.r. ograniczona jest do 20 stron.

Inspire, nr 7

Tematem aktualnego wydania pisma jest wydarzenie sprzed 10 lat. Chodzi rzecz jasna o zamachy z 11 września 2001 r. Dżihadyści twierdzą, że jest to największa operacja specjalna wszechczasów i ich historyczne zwycięstwo. Ocenie tych wydarzeń na łamach pisma towarzyszy fotoreportaż będący przeglądem najważniejszych sukcesów dżihadystów na Półwyspie Arabskim i w Europie.

piątek, 12 sierpnia 2011

Islamski Emirat Afganistanu opublikował datowany na sierpień - wrzesień 2011 r. kolejny - 63 numer magazynu "Al-Somood" ("Al-Sumud" - czyli wytrwałość, upór).

Al-Somood nr 63

Jednym z interesujących artykułów, zawartych w aktualnym numerze jest artykuł zatytułowany: "Kolejna próba ukrycia amerykańskiej porażki w Afganistanie". Zdaniem autora o sukcesie talibów świadczy choćby fakt, iż siły ISAF i armia afgańska (ANA) nie są w stanie kontrolować granicy z Pakistanem ani zapobiec czy też przeciwdziałasz szeregu akcjom wojskowym podejmowanym przez IEA w południowo-wschodnich prowincjach Afganistanu.

W jednym z kolejnych przedstawiono najważniejsze sukcesy wojskowe talibów w afgańskiej prowincji Farah.

Na początku sierpnia 2011 r. ukazał się kolejny - 31 numer (datowany na czerwiec/lipiec) - magazynu "In Fight" wydawanego przez afgańskich talibów.

In Fight, nr 31

Bieżący numer liczy 245 stron. Zawiera stałe rubryki w postaci przeglądu aktualnych wydarzeń (pomocne jest w tym przypadku bardzo szczegółowe kalendarium), dokumentów Islamskiego Emiratu Afganistanu przetłumaczonych na język angielski oraz retrospekcji wydarzeń z lat ubiegłych.

Tematem przewodnim bieżącego wydania są walki w prowincji Farjab z lat 2007 - 2009. Oprócz tego udokumentowano rzekome zbrodnie przeciwko ludności cywilnej z lipca 2011 r. będące dziełem tzw. wojsk okupacyjnych.

wtorek, 19 lipca 2011

19 lipca 2011 r. ukazał się szósty numer magazynu "Inspire" wydawanego przez Al-Kaidę na Półwyspie Arabskim.

Inspire, nr 6

 

Tematem przewodnim numeru jest męczeńska śmierć Osamy bin Ladena. Łamy tego numeru czasopisma poświęcono też innym mniej znanym męczennikom: al-Harithiemu, al-Wa'iliemu, al-Ma'ribiemu, Ali Salehowi, Abu Hatimowi i Abu Haszimowi.

W bieżącym numerze opublikowano także artykuły autorstwa szejka Atijatullaha na temat idei takfir, szejka Abu Jahji al-Libiego poświęconego idei dżihadu, szejka al-Awlakiego na temat przystąpienia do ruchu dżihadystycznego oraz Abu Musaba al-Suriego piszącego na temat istoty tzw. indywidualnego dżihadu.

sobota, 02 lipca 2011

Za sprawą Islamskiego Emiratu Afganistanu ukazał się 30 numer anglojęzycznego magazynu "In Fight" dokumentującego partyzanckie i terrorystyczne działania talibów. Aktualny numer liczy 244 strony.

In Fight, nr 30

Tematem przewodnim numeru jest tegoroczna ofensywa talibów znana pod nazwą "Operacja Badr". Udokumentowano w nim ponadto rzekome zbrodnie wojenne Amerykanów w Afganistanie. Przypomniano też akcje talibów w prowincji Chost (z 2009 r.) i Helmand (z 2010 r.). Numer wzbogacają komunikaty, wywiady i komentarze opublikowane w czerwcu 2011 r. na oficjalnych stronach Islamskiego Emiratu Afganistanu.

wtorek, 14 czerwca 2011

14 czerwca 2011 r. ukazało się kolejne wydanie magazynu "Al-Somood" (Al-Sumud - czyli "wytrwałość", "upór"). Aktualny - 61 - numer datowany jest na czerwiec-lipiec 2011 r.

Al-Somood nr 61

W niniejszym numerze pojawiło się szereg informacji odnośnie ostatnich akcji terrorystycznych przeprowadzonych przez bojowników z Islamskiego Emiratu Afganistanu. Oddano m.in. hołd muzułmanom zabitym w dniu 28 maja 2011 r. w miejscowości Talukan (miał wówczas miejsce zamach samobójczy). Odniesiono się też do reakcji Zachodu na manifestacje muzułmanów w państwach arabskich. Stwierdzono, że Zachód posługuje się podwójnymi standardami broniąc praw jednych społeczności, a odmawiając takich samych praw innym (w tym przypadku Afgańczykom). Omówiono najważniejsze przyczyny niepowodzenia Stanów Zjednoczonych w Afganistanie. Podkreślono, że ostatnie sukcesy mudżahedinów (w ramach rozpoczętej niedawno kampanii) możliwe były dzięki przyjęciu nowej taktyki walki oraz są skutkiem zmęczenia wojsk amerykańskich walką daleko od domu. Amerykanów nie stać już na tak poważne zaangażowanie jak do tej pory, co sprzyja interesom i podnosi morale mudżahedinów.

czwartek, 19 maja 2011

18 maja 2011 r. za sprawą As-Sahab Media ukazało się ostatnie, przedmśmiertne wystąpienie Osamy bin Ladena. Nie jest znana dokładna data jego nagrania, ale z uwagi na swą aktualność musiało powstać tuż przed śmiercią OBL.

The Last Speech of the Martyr of Islam - as we see him - [Shaykh Usama Bin Laden] "To The Muslim Ummah"

Wystąpienie nagrano w wersji audio. Trwa 12 minut i 38 sekund. Zatytułowano je "Do islamskiej ummy". Osama bin Laden odnosi się w nim do aktualnych wydarzeń w krajach islamskich - Tunezji i Egipcie.

czwartek, 12 maja 2011

12 maja 2011 r. ukazało się kolejne wydanie magazynu "Al-Somood" (Al-Sumud - czyli "wytrwałość", "upór"). Aktualny numer datowany jest na maj-czerwiec 2011 r.

Al Somood nr 60

Tematem przewodnim obecnego numeru, liczącego 56 stron, jest wielka ucieczka kilkuset dżihadystów z więzienia w Kandaharze pod koniec kwietnia bieżącego roku.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6