Źródła finansowania aktywności terrorystycznej

piątek, 17 grudnia 2010

Jednym z ważniejszych źródeł finansowania aktywności dżihadystycznej są islamskie organizacje charytatywne. Już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia w raportach służb wywiadowczych (m.in. amerykańskiej CIA) pojawiały się podejrzenia o wspieranie terrorystów w odniesieniu do co najmniej 50 takich organizacji.  Wiele z nich działa w skali globalnej, docierając z pomocą finansową do muzułmanów zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Zakres tejże aktywności, a zwłaszcza jej skala nie byłyby możliwe bez nieoficjalnego wsparcia ze strony przedstawicieli władz Arabii Saudyjskiej, Pakistanu czy Kuwejtu. Wśród najczęściej przywoływanych w źródłach przykładów fundacji znajdowały i znajdują się m.in.:

- Muassasat al-Haramajn al-Khajrijja (znana też pod nazwą Al-Haramain Islamic Foundation - HIF). Podejrzewano ją już w latach dziewięćdziesiątych XX w. o wspieranie dżihadystów w Bośni i Hercegowinie. Posiadała swe biura w Europie (m.in. w Chorwacji, Albanii i Macedonii) oraz w Somalii i Sudanie. Pojawiły się też oskarżenia o udzielenie przez nią wsparcia organizacji Al-Dżama’a al-Islamijja. Od 2004 r. uznawana za nielegalną przez Stany Zjednoczone, w związku z oficjalnymi oskarżeniami o wspieranie terroryzmu islamskiego.

- Hajat al-Amal al-Khajrijja (ang. Human Appeal International - HAI). Łączono ją przede wszystkim z organizacją Hamas. Oskarżano o zbieranie funduszy na działalność terrorystyczną w takich krajach jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dania, Turcja czy Wielka Brytania.

- Hajat Al-Ighatha al-Islamijja Al-Alamijja (ang. International Islamic Relief Organization - IIRO). Jej główne biuro mieściło się w Dżiddzie w Arabii Saudyjskiej, oddziały natomiast w krajach europejskich (Bośni-Hercegowinie, Chorwacji, Austrii). Podejrzewano ją o wspieranie dżihadystów na Bałkanach oraz w Algierii. Wiązano jej aktywność z finansowaniem działalności dżihadystów na Filipinach (za co miał odpowiadać były pracownik fundacji Mohammad Dżamal Khalifa, szwagier Osamy bin Ladena). Z funduszy IIRO miano sfinansować powstanie kilku obozów treningowych dla rekrutów.

- Muwafaq al-Khajrijja (lub Muwafaq Foundation). Posiadała swe biura nie tylko na Bałkanach, ale także w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii i Sudanie. Finansowała m.in. działalność egipskich mudżahedinów na Bałkanach.

- Lajnat Al-alam Al-Islami (ang. The Islamic World Committee). Powstała w Kuwejcie, a niosąca pomoc mudżahedinom na Bałkanach, Afganistanie i państwach Mahgrebu.