Wykryte spiski

piątek, 15 lipca 2011

W "The Wall Street Journal" ukazał się dziś artykuł autorstwa Sobhian Gorman, w którym ujaniono rzekomy spisek bin Ladena związany z przygotowywaniem zamachu terrorystycznego w rocznicę tych z 11 września 2001 r.(lub też w inny synboliczny dla Amerykanów dzień - np. 4 lipca).

The Wall Street Journal

Informacje związane z powyższymi planami miał przejąć oddział sił specjalnych, który przeprowadził atak na kryjówkę bin Ladena w dniu 2 maja 2011 r.

Zgodnie z ujawnionymi informacjami bin Laden konsultować się miał z Attijahem Ab al-Rahmanem, odpowiedzialnym w strukturze Al-Kaidy na przygotowywanie akcji ofensywnych. Konsultacje i spory pomiędzy tymi dwoma osobami dotyczyć miały składu grupy odpowiedzialnej za przeprowadzenie zamachu. Bin Laden odrzucił podobno część nazwisk zaproponowanych mu przez al-Rahmana. Dyskusja pomiędzy tymi dwoma osobami odbywała się za pośrednictwem innych osób i dysków typu flash zawierających zakodowane pliki.

Plany uderzenia nie były sprecyzowane, potencjalny spisek znajdował się więc we wczesnej fazie konceptualizacyjnej. Rekrutacji poddane miały być osoby, które posiadałyby paszporty i wizy umożliwiające im bezproblemowe dostanie się na terytorium USA. Wśród potencjalnych celów ataku znalazły się m.in. pociągi pasażerskie.

Nie udało się zdobyć jak dotąd jakichkolwiek dodatkowych dowodów wskazujących na przejście od fazy opracowania koncepcji do działań operacyjnych.

piątek, 25 lutego 2011

W dniu 23 lutego 2011 r. w Lubbock w amerykańskim stanie Teksas FBI zatrzymało obywatela Arabii Saudyjskiej. Zatrzymanym okazał się być Khalid Ali-M al-Dawsari, urodzony 24 kwietnia 1990 r., studiujący w USA chemię i zarządzanie. Dowody zgromadzone przez FBI świadczą o próbach wejścia przez niego w posiadanie broni masowego rażenia oraz chęci zaatakowania wybranych celów infrastrukturalnych na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Khalid Ali-M Aldawsari

Źródło: washingtontimes.com

Więcej na temat tego spisku na moim drugim blogu.

wtorek, 25 stycznia 2011

Egipski minister spraw wewnętrznych - Habib al-Adli - oświadczył w dniu 25 stycznia 2011 r., iż egipskie służby bezpieczeństwa aresztowały w ostatnich kilku dniach 19 zamachowców-samobójców przygotowujących się do ataków na miejsca kultu (chrześcijańskie kościoły i synagogi) w kilku prowincjach.

Wedle oświadczenia al-Adli'ego podobnie jak w przupadku zamachu z 1 stycznia 2011 r., tak i w powyższym przypadku terroryści "kierowani byli przez obcych z zagranicy". Najprawdopodobniej chodziło mu w tym wypadku o bojowników z Armii Islamu mających swe bazy na terenie Strefy Gazy w Autonomii Palestyńskiej.

piątek, 14 stycznia 2011

5 stycznia 2011 r. amerykańskie władze federalne aresztowały Emersona Begolly'ego. Podczas zatrzymania Begolly stawiał czynny opór. Powodem zatrzymania były jego wpisy na forach dżihadystycznych, gloryfikujące przemoc. Posługiwał się na nich pseudonimem Asadullah Alshishani.

Emerson Begolly

Źródło: pittsburglive.com

Podczas przeszukania samochodu i domu podejrzanego znaleziono kilkanaście sztuk różnego rodzaju broni (władze potwierdziły jednak, że jest to broń posiadana legalnie). Znaleziono ponadto materiał wideo nakręcony najprawdopodobniej przez ojca zatrzymanego. Udokumentowano na nim różne elementy treningu paramilitarnego. Moim zdaniem wygląda to na zabawę (także językową) i naśladownictwo pewnych wzorców zachowań, które wydawały się Begolly'emu atrakcyjne. Nie widzę w tych materiałach nic groźnego. Zwykły młodzieńczy wygłup i tyle (podobnie jak na jednym z poniższych zdjęć).

Emerson Begolly

Źródło: myspace.com

Emerson Begolly ma 21 lat. Od co najmniej 2 lat obserwowany był przez służby federalne w związku z radykalnym aktywizmem będącym jego udziałem. Organizował m.in. manifestacje poparcia dla Palestyńczyków.

Emerson Begolly

Źródło: myspace.com

Władze amerykańskie uparcie trzymają się tezy, że Begolly aspirował do bycia dżihadystą i śmierci męczeńskiej w zamachu samobójczym. Rzekomym dowodem miały być jego internetowe wpisy na jednym z chatów. Miał tam wyznać, iż planuje zamach. W istocie przedstawiał jedynie scenariusze zamachu z użyciem bomby umieszczonej w samochodzie nie stwierdzając, że zamierza to zrobić osobiście.

Niezmiernie ciekawe wydają się jego internetowe znajomości. Korespondował podobno m.in. z Jihad Jane - dżihadystką z Filadelfii oskarżoną o rekrutowanie dżihadystów i zbieranie środków finansowych na działalność terrorystyczną.

Pikanterii całej sprawie nadaje też fakt, iż Brad Orsini- jeden z agentów FBI, którzy zatrzymali Begolly'ego- miał najprawdopodobniej, wedle oświadczenia obrońcy oskarżonego, romans z jego matką.

 

Reportaże na temat E. Begolly'ego:

PITTSBURGH TRIBUNE REVIEW - http://pittsburghlive.com/x/pittsburghtrib/news/regional/s_718148.html

WTAE.COM - http://www.wtae.com/news/26388943/detail.html

czwartek, 06 stycznia 2011

Władze marokańskie we wtorek 4 stycznia 2011 r. poinformowały o zatrzymaniu 27 osób. Podejrzewa się je o uczestnictwo w spisku mającym na celu przeprowadzenie na terytorium tego kraju serii zamachów terrorystycznych. Części zatrzymanych przedstawiono zarzuty uczestnictwa w organizacji terrorystycznej (za taką władzę uznały sieć komórek Al-Kaidy w tym kraju w postaci Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie). Nie wiadomo kiedy, ani na jak długo zatrzymano podejrzanych i kogo zarzuty dotyczą. Ujawniono jedynie, że przywódca grupy zatrzymanych należy do AKIM. Władze dysponują także podobno dowodami wskazującymi, iż samobójcze zamachy terrorystyczne miały być przeprowadzone z użyciem pasów szahidów i VBIED.

sobota, 01 stycznia 2011

46 letnia Amerykanka mieszkająca w Indianapolis, bedąca już babcią, zdaniem FOXnews znalazła się w kręgu podejrzanych o działalność terrorystyczną. Cóż to jednak znaczy? Czy rzeczywiście skromna Amerykanka z Indiany, nosząca nikab, ma jakiekolwiek związki z dżihadystami?

Kathie_Smith - Jihad Kathie

Źródło: wishhtv.com

O "Jihad Kathie" (takie przezwisko nadały jej amerykańskie media) niewiele wiadomo.  W rzeczywistości nazywa(ła) się Kathie Smith. Na islam przeszła około 2004 r. z powodów czysto religijnych. Męża muzułmanina znalazła w Niemczech. Za mąż wyszła w 2009 r.

Afera z rzekomym spiskiem terrorystycznym wybuchła pod koniec 2009 r. Władzom amerykańskim za podejrzane wydawało się:

- częste podróżnowanie pani Smith do Niemiec (nie ma jednak Jihad Kathie na liście osób, które nie mogą być wpuszczane do USA),

- publikowanie w internecie zdjęć, które uznać można za promujące radykalne, islamistyczne postawy (moim zdaniem na poniższym zdjęciu jest jednak niezbyt zaawansowany automat do paintballa)

Kathie_Smith - Jihad Kathie

Źródło: islamizationwatch.blogspot.com

- najbardziej podejrzane wydają się jednak potencjalne związki jej męża z działającą w Niemczech Islamską Unią Dżihadu (nie udowodniono jednak jakichkolwiek związków p. Smith z tą organizacją).

Co najciekawsze - rzekoma dżihadystka nie została jak dotąd aresztowana, ani nie podano do wiadomości publicznej jakichkolwiek poszlak wskazujących, że sama (lub z mężem) przygotowuje jakiś zamach terrorystyczny. W medialnej gorączce spowodowanej  ostatnimi  spiskami wykrytymi przez FBI większość kobiet w nikabach czy brodatych muzułmanów uznać można za podejrzanych. Tym bardziej w przypadku podobnych prowokacji jak powyżej.

piątek, 31 grudnia 2010

W nocy ze środy na czwartek (z 29 na 30 grudnia 2010 r.) w północno-zachodniej części Turcji zatrzymano 10 osób. Turecka policja podejrzewa je o partycypację w przygotowaniach do zamachu, który miał być przeprowadzony w Nowy Rok. Do zatrzymań doszło w miejscowościach Bursa (gdzie zatrzymano 8 osób) i Stambuł (tutaj zatrzymano dwie osoby, które następnie przewieziono do aresztu w Bursie). Nie ujawniono jak dotąd żadnych dowodów świadczących o prawdziwości powyższych podejrzeń. Wskazano natomiast, że zatrzymani mają związek z międzynarodową siatką terrorystyczną (vide: Al-Kaidą). Staną oni przed obliczem sądu w dniu dzisiejszym (w piątek 31 grudnia).

czwartek, 30 grudnia 2010

29 grudnia 2010 r. w Danii i Szwecji aresztowano pięciu muzułmanów podejrzanych o przygotowywanie zamachu na budynek redakcji gazety Jyllands-Posten w Kopenhadze. Duńska Policyjna Służba Wywiadowcza (PET - Politiets Efterretningstjeneste) podała, jak dotąd, jedynie wiek i miejsce pochodzenia podejrzanych. Pierwszy z czterech zatrzymanych ma 26 lat, pochodzi z Iraku, w Danii ubiegał się o azyl. Pozostała trójka przybyła do Kopenhagi ze Sztokholmu w nocy z 28 na 29 grudnia. Są to: 44 letni Tunezyjczyk, 29 letni Libańczyk i 30 letni Szwed. Władze szwedzkie zatrzymały natomiast 37 letniego Tunezyjczyka. Zebrane przez duńską policję dowody wskazują, iż zamierzeniem terrorystów miało być przeprowadzenie akcji terrorystycznej poodbnej do tej z Bombaju (26 XI 2008 r.). Podejrzani należeli zapewne do jednej z komórek Al-Kaidy w Europie.

Więcej szczegółów nt. spisku: tutaj.

 
1 , 2