Materiały źródłowe

piątek, 02 września 2011

Jak zwykle na początku miesiąca ukazał się kolejny, już 32 numer magazynu "In Fight", datowanego na lipiec-sierpień 2011 r., a wydawanego przez Islamski Emirat Afganistanu.

In Fight, nr 32

Bieżący numer, liczący 257 stron, zawiera m.in. analizę aktywności mudżahedinów w prowincji Wardak w okresie 2007 - 2008. Łamy czasopisma wzbogacają jak zwykle zdjęcia z najważniejszych akcji terrorystycznych i partyzanckich (pochodzące głównie ze źródeł zachodnich) oraz informacje, kalendaria, wywiady i komentarze zaczerpnięte ze stron IEA.

czwartek, 01 września 2011

Islamski Emirat Afganistanu opublikował w dniu dzisiejszym zestawienie statystyczne dotyczące sukcesów w wojnie z okupantami za sierpień 2011 r. Podobne dane odnośnie wcześniejszych okresów znaleźć można m.in. w magazynie "In Fight".

IEA: Statistics Reports for August 2011

Poniżej przedstawiam jedną ze statystyk prezentowanych w tej kilkustronicowej broszurce.

IEA: Statistics Reports for August 2011

Niezmiernie trudno jest zweryfikować podane wyżej dane. Raporty zachodnie zawierają zupełnie inne zestawienia. Dużo niższa jest w nich liczba ataków mudżahedinów i ofiar po stronie zachodniej.

wtorek, 10 maja 2011

8 maja 2011 r. ukazało się oświadczenie audio Islamskiego Ruchu Uzbekistanu (IRU). Na jednym z forów dżihadystycznych opublikowano transkrypcję tego wystąpienia w języku uzbeckim. W swym oświadczenmiu IRU potwierdziło męczeńską śmierć Osamy bin Ladena.

Islamic Movement of Uzbekistan statement on the martyrdom of Sheik Osama bin Laden

poniedziałek, 09 maja 2011

9 maja 2011 r. pojawiło się oświadczenie Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie, w którym nie tylko potwierdzono śmierć szahida Osamy bin Ladena, ale wskazano pozytywne skutki tej śmierci dla całej islamskiej ummy.

AKIM statement on OBL death

Uznano też zasługi Osamy bin Ladena pisząc, iż "przez długi czas wlewał śmiertelną trwogę w serca niewiernych". Stwierdzono ponadto, że Stany Zjednoczone doświadczyły już goryczy porażki patrząc na rewolucje w krajach arabskich, a moment ostatecznego pokonania "sił zła" jest bliski.

Islamskie Państwo Irackie w oświadczeniu opublikowanym 9 maja 2011 r. potwierdziło męczeńską śmierć Osamy bin Ladena oraz wyraziło wsparcie dla pozostałych przywódców dżihadystów - w tym przede wszystkim Ajmana al-Zawahiriego.

Islamic State of Iraq, May 9 Statement on OBL death

Oświadczenie zawiera ostre sformułowania adresowane do Amerykanów, w szczególności zaś do prezydenta Obamy. Nazwano go "szczurem z czarnego domu". W istocie w pośredni sposób zapowiedziano nową falę ataków skierowanych przeciwko zachodnim okupantom przebywającym w Iraku.

sobota, 07 maja 2011

Talibowie z Islamskiego Emiratu Afganistanu wydali w dniu 6 maja 2011 r. oświadczenie, w którym oficjalnie potwierdzili męczeńską śmierć Osamy bin Ladena.

IEA statement - OBL death

W oświadczeniu uznano zasługi jednego z założycieli Al-Kaidy w związku ze wznieceniem płomienia dżihadu w świecie islamu i wskazania muzułmanom drogi, którą powinni kroczyć. Wskazano najważniejsze osiągnięcia szejka Osamy związane m.in. z wzięciem w obronę prześladowanych Palestyńczyków, wzniecenia powstania przeciwko okupantom w Afganistanie i innych państwach. Męczeńska śmierć OBL powinna być, wedle autorów oświadczenia, przykładem dla innych mudżahedinów. Podniesie ona bez wątpienia morale tych, którzy kroczą ścieżką dżihadu, wskazując na ofiarę, jaką należy ponieść, aby osiągnąć ostateczny sukces.

piątek, 06 maja 2011

W dniu dzisiejszym ukazał się na forach dżihadystycznych dokument opublikowany przez Generalne Dowództwo Al-Kaidy w dniu 3 maja 2011 r. Potwierdzono w nim oficjalnie męczeńską śmierć Osamy bin Ladena.

Al Qaeda General Command - Osama bin Laden death

W oświadczeniu podkreślono zasługi Osamy bin Ladena związane ze wznieceniem ogólnoświatowego islamskiego powstania. Stwierdzono też ze wraz ze śmiercią założyciela Al-Kaidy nie kończy się jego misja. Ścieżką dżihadu kroczy dziś bowiem wielu jego kontynuatorów. Wezwano także do pomszczenia OBL i zabicia szpiegów oraz zdrajców islamu w Pakistanie winnych wydania szejka Osamy Amerykanom.

niedziela, 01 maja 2011

W sobotę 30 kwietnia 2011 r. Rada Naczelna Islamskiego Emiratu Afganistanu wydała stanowisko w sprawie wiosennej ofensywy przeciwko okupantom.

Statement of the Leadership Council of the Islamic Emirate Regarding the Inception of the Spring Operations

Zapowiadana ofensywa ma nosić nazwę "Badar" (od historycznej bitwy pod Badar z 2 roku hidżry). Głównym zamierzeniem talibów jest obrona ziemi islamskiej przed okupacją niewiernych i wyzwolenie jej spod wpływów kolonialnych.

Zasadniczym celem taktycznym operacji ma być atakowanie baz wojskowych, centrów szkoleniowych, lotnisk, konwojów wojskowych należących do sił okupacyjnych (Stanów Zjednoczonych i ich pomocników). Atakami objęci będą nie tylko obce wojska, ale także żołnierze armii afgańskiej i członkowie służb bezpieczeństwa oraz wywiadu. Talibom zależy w szczególności na eliminacji szpiegów w swoich szeregach.

Niezmiernie ważne ma być zapewnienie bezpieczeństwa cywilom. Być może oznacza to częściową przynajmniej rezygnację z akcji terrorystycznych na rzecz taktyki partyzanckiej. Afgańczycy zostali ostrzeżeni, aby nie zbliżali się do obcych wojsk ani nie przebywali w miejscach publicznych.

Wezwano także obecne władze afgańskie do zerwania wszelkich kontaktów z siłami okupacyjnymi i zajęcia pozycji po stronie mudżahedinów, w imię obrony interesów muzułmanów w Afganistanie. Każde inne zachowanie spotkać się ma z odpowiednią rekacją talibów.

Operacja Badar rozpocznie się z dniem 1 maja 2011 r.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5